Ahşap İşleme

Ahşap İşlemede Emniyet Kuralları

1 – Emniyet Ekipmanlarınızı Daima Giyin

Emniyet kurallarına riayet ettiğiniz sürece, ağaç işlemek emniyetli ve eğlenceli bir hobi veya meslek haline gelebilir. Kuralların tümü ortak aklın ortaya çıkardığı fikirlerdir, bununla birlikte bu kurallara uyulmaması halinde çalışırken yaralanma olasılığınız büyük ölçüde artacaktır.

Ahşap işleri acele edilecek ya da “bana bir şey olmaz” tavrına sahip olunacak bir uğraş değildir. Aşağıda sizin için sıraladığımız 10 kuralı alışkanlık haline getirdiğiniz takdirde ağaç işleme deneyiminiz daha emniyetli ve daha eğlenceli olacaktır.

Ağaç işlemenin ilk ve en önemli kuralı uygun güvenlik ekipmanına sahip olmak ve çalışırken daima giymektir. Frezeler ve elektrikli planyalar gibi çok gürültülü aletler için kulaklarınızı korumanız gerekirken, yüzey uygulamalarında lateks eldivenlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Diğer taraftan, çalışırken emniyet gözlükleriniz daima gözlerinizde bulunmalıdır. Ahşap işlemeye başlamadan önce onları takın ve işiniz bitene kadar da çıkarmayın.

2 – Uygun Kıyafetler Giyin

Ahşap ile çalışırken, kıyafetlerinizin herhangi bir yerinin testere bıçağına veya kesici kafaya dolanmasını istemezsiniz. Bu nedenle, çalışırken bol kıyafetler giymekten kaçının. Çalıştığınız ortama uygun ve rahat ama aynı zamanda vücudunuzu kesimden kaynaklanabilecek her türlü talaşa karşı koruyabilecek kıyafetler giyin. Çalışmaya başlamadan önce, zincir veya bileklik gibi sarkan takılarınızı çıkarmayı unutmayın.

3 – Uyuşturucu ve Alkol Kullanmayın

Ahşap ile çalışırken, kıyafetlerinizin herhangi bir yerinin testere bıçağına veya kesici kafaya dolanmasını istemezsiniz. Bu nedenle, çalışırken bol kıyafetler giymekten kaçının. Çalıştığınız ortama uygun ve rahat ama aynı zamanda vücudunuzu kesimden kaynaklanabilecek her türlü talaşa karşı koruyabilecek kıyafetler giyin. Çalışmaya başlamadan önce, zincir veya bileklik gibi sarkan takılarınızı çıkarmayı unutmayın.

4 – Bıçak Değiştirirken Fişi Çekin

Elektrikli bir el aletinin bıçağını veya matkap ucunu değiştirmek istediğinizde, bıçak/matkap ucu değişimine başlamadan önce daima elektrikli aletinin fişini çekin ya da elektrik bağlantısını kesin. Bugüne kadar pek çok usta bu basit ama çok önemli kuralı unutarak parmaklarını (veya daha kötüsünü) kaybetti.

5 – Tek Bir Uzatma Kablosu Kullanmayı Deneyin

Tek bir ağır hizmet uzatma kablosu kullanın. Her bir alet için bir tane değil, toplamda bir tane kullanılmalıdır. Bu sayede, ihtiyaç duyacağınız aleti kullanmadan evvel kabloyu bir aletten diğerine geçirmek zorunda hisseder ve bir aletten diğerine geçerken fişi takmayı ve çıkarmayı hiç unutmazsınız. Böylece matkap ucu veya bıçak değiştirirken gücü kesmenin gerekliliği konusunda daha bilinçli hale gelirsiniz.

6Keskin Bıçaklar ve Matkap Uçları Kullanın

Bunu söylemeye ihtiyaç yokmuş gibi görünüyor, ama keskin olmayan bir kesici alet çok tehlikeli bir araçtır. Bir testere bıçağı ideal keskinliğe sahip değil ise hem alet hem de usta istenen işi tamamlamak için çok daha fazla çalışmak zorunda kalacaktır. Bu gibi durumlarda, kullanılan aletin geri tepmesi veya tutukluk yapması olasılığı daha yüksektir. Ayrıca, daha keskin bir kesme aleti daha temiz bir kesim sağlayacaktır. Bu da emniyetin yanında ilave avantajlar anlamına gelir. Bıçağın keskin olmasını sağlayın ve aşınmalardan uzak tutun. Böylece daha emniyetli bir şekilde çalışacak ve daha iyi sonuçlar alacaksınız.

7 – Ahşap Üzerindeki Çivileri, Vidaları ve Diğer Metalleri Her Zaman Kontrol Edin

Kesime başlamadan önce her zaman kesilen ahşap üzerinde herhangi bir metal (çiviler, vidalar, zımbalar vb.) bulunup bulunmadığını kontrol edin. Çiviler ve hızlı dönen testere bıçakları bir araya geldiğinde istenmeyen sonuçlar doğurabilirler. Bu sadece kesme kafasına ve ahşaba zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda ahşabın geri tepmesine neden olur ve bu da yaralanmalara sebebiyet verebilir. Kesmeden önce mutlaka ahşabı kontrol edin (veya daha iyisi, metal detektörü kullanın).

8 – Daima Kesici Alete Karşı Çalışın

Ağaç işleme aletleri, ahşabın aletin içinde hareket ettiği yön (veya aletin ahşabın üzerinde hareket ettiği yön) kesme kafasının hareketinin tersi yönünde olacak şekilde tasarlanmıştır. Başka bir deyişle, bir freze ucu veya testere bıçağı harekete karşı kesim yapmalıdır, hareket doğrultusunda değil. Kesici, ahşaba karşı kesim yapmalıdır, ahşapla birlikte değil.

9Elektrik Düğmesine Asla Bir Bıçağın Üzerinden Erişmeyin

Tablalı testere veya gönye burun testere gibi bir aletle çalışırken, bilhassa atıkları temizlemeye veya elektriği kesmeye çalışırken, ellerinizi asla hareketli bıçağın yakınında bir yere koymayın. Bıçağın hareketi duruncaya kadar bekleyin ve sonra elektrik düğmesine erişin. Testere bıçağı durduktan sonra bile, elinizi kullanmak yerine atıkları bıçaktan uzaklaştırmak için bir parça hurda veya bir itme çubuğu kullanın.

Şaltere yanlışlıkla çarpabileceğinizi veya şalterin arızalanabileceğini unutmayın. Bu nedenle bıçak durduğunda bile müteyakkız bulunun ve ellerinizi bıçağa çok yakın tutmayın.

10Dikkatinizi dağıtmaktan kaçının

Dikkat dağıtıcı şeyler günlük yaşamın bir parçasıdır ve ahşap işlerinde çalışırken de dikkatiniz dağılabilir. Bir elektrikli el aleti ile bir işlemin ortasındayken birisi sizi çağırdığında veya dikkatiniz bir şekilde dağıldığında, dikkatinizi dağıtan şeye tepki vermeden evvel emniyet açısından elektrikli aletin gücünü kesin. Dikkatinizi elektrikli alete vermemek bir felakete yol açabilir.

Bir yanıt yazın