Marangozluk

Daha İyi Bisküvi Kavela Yapma Tüyoları

Uçtan uca bağlantılar, gönye bağlantıları, T bağlantılar ve köşe bağlantıları gibi bazı ahşap bağlantıları için bisküvi kaveladan daha iyi bir seçenek yoktur. Düzgün kesilmiş bağlantılar, özellikle bisküvi kavela adı verilen bir ağaç işleme aletiyle yuva keserken güçlü ve kesin sonuçlar sağlar.

Bisküvi Kavela Nedir?

Bir bisküvi kavela, genellikle kayın ağacından yapılmış ince, oval şekilli sıkıştırılmış odun talaşından yapılan bir ahşap parçasıdır. Bisküvi kesicisi tarafından hassas biçimde kesilmiş yuvalara yapıştırıldığında, tutkaldan gelen nem bisküvinin şişmesini sağlar ve bağlantı yeri sağlamlaşır.

Bisküviler genellikle üç boyutta gelirler:

  • 0 – 1,6 cm x 4,5 cm
  • 10 – 1,9 cm x 5,4 cm
  • 20 – 2,5 cm x 6 cm

Bisküvi kesiciler, her üç boyutta da hassas kesim yapabilme yeteneğine sahip olmalıdırlar.

Hangi Boyutta Bisküvi Kullanmalı?

Genel bir kural olarak, bağlantıya en büyük gücü sağlayacak, mümkün olan en büyük bisküviyi kullanmaya çalışın. Çoğu durumda, 20 – 2,5 cm x 6 cm bisküvi kullanın, ancak daha dar malzemeler üzerinde çalışırken, uygun olduğunda daha küçük bisküviler de kullanabilirsiniz.

Uçtan Uca Bağlantılar

En yaygın bisküvi bağlantı şekli uçtan uca bağlantıdır. Bu genellikle aynı kalınlıktaki çeşitli genişlikteki levhaların üst kısımlarını yapıştırmak için kullanılır, burada bisküvi levhaların planyalanmış uzun kenarları boyunca kullanılır. Çeşitli levhaların üst kısımlarını yapıştırmak için, levhaları yan yana, her levhanın uç kısmı diğer levhanın tersi yönünde olacak şekilde yerleştirin. Bu, levhalarda daralma ya da genişleme söz konusu olduğunda üst kısımlarının sabit kalmasına yardımcı olacaktır. Levhalar uygun pozisyonlara geldiğinde, bir kalem yardımıyla her 10-15 cm’de bir bağlantı işareti çizin. Bunlar bisküvi yuvalarının merkez çizgileri olacaktır.

Daha sonra, levhaları ayırın ve bisküvi kavelanızı bisküvi için uygun ebatta ayarlayın. Uçtan uca bağlantılarda, büyük olasılıkla büyük 20 – 2,5 cm x 6 cm boyutunu kullanacaksınız. Kılavuz telini ahşabın üzerine yerleştirerek, kesme kılavuzunu kurşun kalem kullanarak işaretleyin. Telin yerinde durmasını sağlayın, testereyi çalıştırın ve motor tam güçte iken bıçağı ahşabın içine daldırın ve sonuna kadar ilerleyin. Ardından bıçağı tamamen geri çekin ve bir sonraki işarette aynı işlemi tekrarlayın.

Tüm yuvalar kesildikten sonra, bir kenardaki yuvalara eşit biçimde ve az miktarda tutkal koyun ve bisküvileri yerleştirin. Ardından, diğer kenardaki karşı yuvalara benzer miktarda tutkal uygulayın ve iki levhayı birleştirin. Yüzey kısımlarının her bir kenarını hızlı bir şekilde yapıştırmak ve ardından tüm düzeneği sıkıştırmak isteyeceksiniz. Mengeneleri tüm boşluklar tamamen kapanacak şekilde sıkın, ancak bağlantı noktalarındaki herhangi bir tutkalın dışarı sızmasına neden olacak kadar sert sıkılmamasına dikkat edin. Herhangi bir bağlantı yerinden tutkal sızarsa, daha sonra kaplamayı etkilememesi için derhal silmelisiniz.

Diğer Bisküvi Bağlantıları

Bisküvi kavelalarını çok çeşitli bağlantı tipleri için kullanabilirsiniz. Küçük bisküvi, gönye bağlantıları ve köşe bağlantıları güçlendirmek için oldukça faydalıdır. Bisküviler ayrıca, bir kerestenin uç kısmının başka bir kerestenin yan kısmına bağlandığı T-bağlantılar için de oldukça faydalıdırlar.

Related Posts

Bir cevap yazın